Historia zespołu


HISTORIA

   W czerwcu 2001 roku z inicjatywy Andrzeja Bargła, Jerzego Hebdy i Franciszka Hebdy wypłynęła myśl utworzenia zespołu ludowego.  Pierwsze próby rozpoczęły się w lipcu. Powstała kapela w składzie: Andrzej Twaróg (basy), Mieczysław Kuzar (klarnet), Arkadiusz Wilk (akordeon), Władysław Bugajski (skrzypce), Ryszard Mól (skrzypce), Stanisław Plata (trąbka). Lecz cóż warta kapela jeśli nie ma kto zaśpiewać lub zatańczyć. I tak powstał nasz zespół.

   W początkowych próbach i występach uczestniczyli: Józef Nawalaniec, Emanuela Śmierciak, Władysław Hebda, Bernardeta Saska,  Franciszek Hebda, Krystyna Skirlińska, Zbigniew Pająk, Władysława Kuzar, Stanisław Hebda i Katarzyna Kuzar.

   15 sierpnia, podczas Przyszowskich Dożynek, odbył się pierwszy występ naszego zespołu. Przyśpiewki, tańce i wspaniała muzyka rozgrzały publiczność i zaproszonych gości, czego dowodem były ogromne brawa   i podziękowania po zakończonym występie.

   17 sierpnia w „Dzienniku Polskim” redaktor Wojciech Chmura napisał:

„Cieszę się, że gmina doczekała się zespołu ludowego, który oby przetrwał dłużej niż pamięć o tegorocznych dożynkach. Zespół grał, tańczył i śpiewał, jakby nie pierwszy rok prezentował się widowni”

Czteropokoleniowy zespół prowadził wówczas Andrzej Bargieł.

3 tygodnie później – 9 września „Przyszowianie” wzięli udział w Powiatowym Święcie Owocobrania w Łukowicy. Ogromna trema, 2-gi występ i gorące przyjęcie przez publiczność. Chciało się powiedzieć „skrzydła nam rosną i pragniemy zanieść nasz taniec, śpiew i muzykę w najdalszy zakątek, nie tylko już gminy, ale ziemi limanowskiej, a mottem stały się słowa:

„Z pradziada na dziada

a z łojców na dzieci

niech Przyszosko nuta

daleko w świat leci”

które przetrwały i towarzyszą regionalnemu zespołowi „Przyszowianie” do dnia dzisiejszego.

          Od listopada 2001 roku do chwili obecnej, dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora GOK, Wójta i Rady Gminy  Łukowica, zespół tańczy i śpiewa według wskazówek Edwarda Bocheńskiego – instruktora zespołów regionalnych ziemi sądeckiej, który jest autorem programów pod względem choreograficznym. Kierownikiem kapeli jest Andrzej Twaróg. Próby zespołu od chwili założenia do listopada 2010 odbywały się w budynku OSP Przyszowa, obecnie w nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej.

   Przyszowianie są zespołem autentycznym prezentującym zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich.  Zespół w programach przekazuje kulturową prawdę, wierność przekazom źródłowym oraz tradycje wywodzące się z okolic Przyszowej w myśl słów naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II, „że nie ma narodu bez ojców tradycji”. Przyszowianie tworzą przekrój 3-pokoleniowej rodziny, najmłodsi tancerze mają po 15 lat, a najstarsi to już ich dziadkowie.

   Korzystając ze źródeł etnograficznych, muzealnych i wiedzy folklorystów odtworzono wygląd oryginalnych ubrań przodków. Pierwszy występ w nowych, własnych ale jeszcze niekompletnych strojach odbył się we wspólnie zorganizowanym Dniu Przyszowej i Dniu Strażaka 5 maja 2002 roku.

Kolejne lata istnienia Przyszowian przyniosły wiele sukcesów nie tylko na terenie małopolski ale także całego kraju. W 2011 roku po raz pierwszy rozsławiliśmy nasz region biorąc udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Włoszech w San Ginesio.

Do osiągnięć zespołu przyczynili się członkowie muzyki: Andrzej Twaróg (prym), Mieczysław Kuzar (klarnet), Wilk Arkadiusz (basy), Bugajski Damian (basy), Tomasz Wilczyński (klarnet), Jan Stanek (basy), Władysław Hebda (basy, sekund), Stanisław Plata (trąbka) oraz nieżyjący już Marek Kożuch (trąbka, sekund) i Bugajski Władysław (sekund).

   Kierownikami zespołu byli: Andrzej Bargieł,  Maria Kożuch, Urszula Nowogórska, a obecnie Jan Wajda.

   O zainteresowaniu działalnością Przyszowian oraz chęcią uczestniczenia w krzewieniu kultury regionu świadczy fakt, że w ciągu 10 lat przez jego szeregi przewinęło się niemalże 100 osób.

   Przyszowianie posiadają w swoim repertuarze różnorodne widowiska obrzędowo – zwyczajowe: „Z  wiuchą u Morcina”, „Na młocce”, „Kręcenie powrozów”, „Dożynki we dworze w Przyszowej”, „Obigrowka u Pana Młodego”, „Na muzyce u Wojciecha”.

   Zespół brał udział w wielu przeglądach, konkursach, festiwalach folklorystycznych, m.in. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza, Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu, „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne w Łowiczu, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”,Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.

   Zespół Przyszowianie pełni ważną rolę w podtrzymywaniu tradycji regionalnej  oraz dba o czystość gwary, jakość muzyki i tańca przekazywanych z pokolenia na pokolenie.